გაკვეთილის მთავარი თემა | რეაქტიული მოძრაობა |
მოსწავლეთა პროფილი | IX კლასი 8 მოსწავლე |
გაკვეთილის მნიშვნელობა | 1. მოსწავლეები შეძლებენ იმპულსის მუდმივობის კანონის გამოყენებას რეაქტიული მოძრაობისათვის, შეძლებენ რაკეტის სიჩქარის განსაზღვრას 2. მოსწავლეები შეისწავლიან, რომ რეაქტიული მოძრაობა საფუძვლად უდევს რაკეტების ფრენას, რომ რაკეტების საშუალებით ხდება კოსმოსური ხომალდების გაშვება |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | 1.მოსწავლეები შეისწავლიან იმპულსის მუდმივობის კანონის პრაქტიკულ გამოყენებას. 2.დაკვირვების, აღწერის, შ ედარების,ანალიზისუნარ-ჩვევ ების გამომუშავება. 3.მოსწავლეები შეძლებენ იმპულსის მუდმივობის კანონის გამოყენებით რაკკეტის სიჩქარის გამოსათვლელი ფორმულის დადგენას. |
წინასწარი ცოდნა | 1.მოსწავლეები მოიგონებენ , თუ რა არის სხეულის იმპულსი, ჩამოაყალიბებენ იმპულსის მუდმივობის კანონს. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | 1.სახელმძღვანელო. |
2.რაკეტის მოდელი. | |
3.რვეულები. | |
გაკვეთილის მსვლელობა | გაკვეთილს დავიწყებ საშინაო ცდის ანალიზით |
კითხვა-რა ემართება ბუშტს ჰაერის გამოსვლასთან ერთად? რატომ? | |
-რა სახის მოძრაობას მიეკუთვნება ბუშტის მოძრაობა? | |
_რგორ ფიქრობთ, სვადასხვა ცდაში ბუშტს რომ მივაკრათ განსხვავებული მასის პლასტილინის ნაჭრები, ბუშტის მასის გადიდება რა გავლენას მოახდენს ბუშტის ასვლის სიმაღლეზე ? | |
მოსწავლეებს შევთავაზებ დაასახელონ რეაქტიული მოძრაობის მაგალითები. | |
ჩავატარებ ცდას რაკეტის მოდელია გაშვებაზე | |
შემდეგ გამოთვლიან რაკეტის სიჩქარეს. | |
შეფასება | კითხვა_როგორ ხდება რაკეტის დამუხრუჭება და მისი მოძრაობის მიმართულებია შეცვლა? კოსმოსური ხომალდის მაგალითზე კარგად ჩანს როგორ მუშაობს ნიუტონის კანონები. შემოწმდება მოსწავლეთა ჩანაწერები. დაკვირვებით შევამოწმებ თუ როგორ პასუხობდნენ მოსწავლეები დასმულ შეკითხვებს. შეფასებისას გავითვალისწინებ მოსწავლეთა დამოუკიდებელ აზროვნებას. |
საშინაო დავალება | ისწავლონ პარაგრაფი რეაქტიული მოძრაობა.მოიპოვონ ინფორმაცია დხთ-ის შესახებ.რომელ ქვეყანაში და როდის გაუშვეს პირველი ხელოვნური თანამგზავრი, ვისი ხელმძღვანელობით. |
среда, 24 октября 2012 г.
წერითი დავალება | დავალება არასწორად აქვს შესრულებული | დავალება ნაწილობრივ სწორადაა შესრულებული | დავალება სწორადაა შესრულებული მხოლოდ უმნიშვნელო ხარვეზებით | დავალება სწორადაა შესრულებული ხარვეზების გარეშე | დავალება სწორადაა შესრულებული ორგანიზებულია თვალსაჩინოდ |
პარაგრაფის შესაბამისი ძირითადი ცნებები და უნარები | უჭირს პარაგრაფში განხილული ძირითადი ცნებების ჩამოთვლა.არ შეუძლია მათი ადეკვატური გამოყენება | ძირითადი ცნებების შესახებ ბუნდოვანი წარმოდგენა აქვს. უჭირს ამ ცნებების ადეკვატურად გამოყენება. | აყალიბებს ძირითად ცნებებს. მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ. უკავშირებს ამ ცნებებს ერთმანეთს. იყენებს მათ ადეკვატურად. | აყალიბებს ძირითად ცნებებს. მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ. აკავშირებს ამ ცნებებს ერთმანეთთან. იყენებს მათ ადეკვატურად. | აყალიბებს ძირითად ცნებებს. მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ. აკავშირებს ამ ცნებებს ერთმანეთთან.,აგრეთვე წინა გაკვეთილზე განხილულ ცნებებთან. იყენებს ამ ცნებებს ყველა სიტუაციაში.საკითხის გადაწყვეტას უდგება შემოქმედებითად.ასაბუღებს ლოგიკურად. |
თემა.. ინფორმაციის შეგროვება ბირთვული იარაღის შესახებ მოსახლეობის დამოკიდებულების შესახებ
პრობლემა..აომური ბომბი-კი თუ არ
სამიზნე ჯგუფი-11-კლასი 1.მიხეილ ქლიბაძე 2ფიქრია ნემსწვერიძე
3ბექა თვარაძე
დრო-10 დღე
მნიშვნელობა-აქტუალობა- აღნიშნული საკითხის შესწავლა ხელსშეუწყობს მოსწავლეებში მშვიდობისათვის ბრძოლის უნარების ჩამოყალიბებას, რომ ატომური იარაღის გამოყენება მსოფლიოს მიიყვანს კატასტროფამდე.
მიზანი-მოსწავლეები დაადგენენ თუ რადამოკიდებულება აქვს მოსახლეობას ატომური იარაღის შესახებ.
წინარე ცოდნა-ჯაჭვური ბირთვული რეაქციის განხორციელების პროცესი, ატომური ბომბის აფეთქებისას წარმოქმნილი ფაქტორები.მოიძიებენ ინფორმაციას, თუ როგორ იქმნებოდა ატომური ბომბი, რა ზიანი მიაყენა იაპონელ ხალხს პირველი ატომური ბომბის აფეთქებამ.
რესურსები-11-ე კლასის სახელმძღვანელო, საბავსშვო ენციკლობედია, ინტერნეტი.
მსვლელობა-მოსწავლეები გამოჰკითხავენ მოსახლეობის სხვადასხვა კაატეგორიას ატომმური იარაღის შესაახებ მათი დამოკიდებულების შესახებ.შეაგროვებენ მასალებს და კლასის წინაშე წარმოადგენენ დიაგრამას.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)